

Cod: Msp - CAA - U - 2xSf/If - Sp/Ip - O/p
Scurtcircuitorul mobil trifazat echipat cu cleme automate cu autoblocare (CAA) de legare la fază se utilizează pentru aplicare de la sol sau de pe stâlp pe conductoarele liniilor electrice aeriene de medie tensiune.
Clema de legare la fază este de tip automat cu autoblocare (CAA) având corpul şi bacul executate prin turnare, din aliaj de aluminiu, este prevăzută cu un sistem de cuplare cu platoul de montare, iar în partea superioară este prevăzută cu un inel metalic.
Aplicarea scurtcircuitorului se va face în următoarea succesiune de operaţii:
1.Prin intermediul subansamblului monofazat, se leagă la pământ un conductor al liniei.
2.Prin intermediul subansamblului de scurtcircuitare, se scurtcircuitează cele trei faze începând cu faza legată la pământ.
Aplicarea şi fixarea clemei de fază pe conductorul LEA de medie tensiune se face prin tragerea clemei armate în jos pe conductorul LEA. Demontarea clemei de legare la fază de pe conductoarele LEA se realizează prin agăţarea inelului şi tragerea în jos cu ajutorul furcii pentru demontare (cod CDAU/E) fixată în sistemul de cuplare al prăjinii electroizolante.
În cazul în care aplicarea scurtcircuitorului mobil trifazat se face de pe stâlp se va utiliza prăjina electroizolantă tip PMU-20-1-B/ba-S, iar în cazul în care aplicarea se face de la sol se va utiliza prăjina telescopică tip PTU-AS-400 kV-6-C împreună cu adaptorul ACMIT/C.
Scurtcircuitorul conţine următoarele componente:
Subansamblu de scurtcircuitare pentru LEA MT format din:
- cleme de legare la fază - 3 bucăţi;
- cabluri de scurtcircuitare - 2 bucăţi;
Subansamblu de legare la pământ format din:
- cleme de legare la fază - 1 bucată;
- cablu de legare la pământ - 1 bucată;
- clemă de legare la pământ - 1 bucată;
Platou de montare - 1 bucată;
Furcă pentru demontare CDAU/E - 1 bucată;
Electrod de legare la pământ (ţăruş) - 1 bucată.
Scurtcircuitorul se livrează în husă / cutie de transport.